Ośrodek Arka

 

Ośrodek Arka – co to jest?

Jest to Hospicjum Stacjonarne dla Dzieci Osieroconych z Domem Opieki Wyręczającej oraz Hospicjum Perinatalne. W jednym budynku stworzymy miejsce zarówno dla obecnych rodzin hospicyjnych, które będą potrzebowały wsparcia w opiece nad nieuleczalnie chorym dzieckiem, dla osieroconych maluchów, a także dla kobiet u których potwierdzono wadę letalną płodu.

Pragniemy stworzyć wyjątkowe miejsce, w którym znajdujące się w hospicjum domowym rodziny znajdą wsparcie poprzez czasowe wyręczenie ich w opiece nad pociechą. Zawsze, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba, znajdą tu pomoc znanych sobie z codziennych kontaktów lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów i wolontariuszy Fundacji.

Dlaczego ten ośrodek jest potrzebny?

Od lat prowadzimy domowe hospicjum dla dzieci. W tym czasie mieliśmy możliwość przypatrywania się rodzinom naszych podopiecznych i wielokrotnie wysłuchania ich. A rodzice czy opiekunowie nieuleczalnie chorego dziecka mają wiele uwag i potrzeb, o których nie myśli człowiek żyjący w innych realiach. Najczęściej brakuje im pomocy w czasowym wyręczeniu w całodobowej opiece nad dzieckiem. Rodzice opiekują się swoimi pociechami nieustannie, przez 24 godziny na dobę. Brak snu i związane z nim chroniczne przemęczenie przy jednoczesnym braku możliwości przekazania – choćby na chwilę – ciążących na nich obowiązków związanych z zajmowaniem się chorym dzieckiem sprawia, że bliscy naszych maluchów są na skraju wyczerpania. Rodzi to negatywne emocje, ale też poważne konsekwencje w postaci chorób i dolegliwości, stresu, frustracji. Pomimo zmęczenia i problemów zdrowotnych trwają przy łóżku dziecka poświęcając się mu bez względu na swój stan.

Dzięki kompleksowej, stacjonarnej opiece wyręczającej, pełnej ciepła i czułości, rodziny naszych podopiecznych zyskają bezpłatną pomoc w codziennej, całodobowej opiece nad dzieckiem. Wizyta w urzędzie, turnus rehabilitacyjny, choroba, przemęczenie oraz wyczerpanie fizyczne i psychiczne, remont domu, przeprowadzka- powodów, dla którego takie miejsce jest niezbędne można znaleźć bez liku. Nasz podopieczny może trafić tu na godzinę, dzień bądź nawet tygodnie. Rodzice będą mieli pewność, że ich pociecha znajdzie się w najlepszych rękach, otoczona fachową pomocą i troską. A oni w tym czasie otrzymają coś, czego najbardziej brakuje im na co dzień- chwilę dla siebie. Czas na załatwienie zaległych spraw. Okazję, aby samemu nabrać energii do dalszej, wyczerpującej opieki czy wykonać niezbędne badania i zadbać o swoje zdrowie. Problemy zdrowotne rodziców naszych maluchów to codzienność. Wielu, spośród nich wymaga natychmiastowej pomocy medycznej czy rehabilitacyjnej. Dzięki tworzonemu miejscu otrzymają szansę, aby samemu nabrać sił do walki o każdy kolejny dzień życia swojego dziecka.

Unikalność tego miejsca to także ulokowanie w nim oddziału stacjonarnego dla dzieci osieroconych. Nierzadkie są sytuacje, w których maluch cierpiący na nieuleczalną chorobę zostaje osierocony. Czasem to efekt pozostawienia noworodka przez matkę w wyniku trudnej do zaakceptowania informacji o dramatycznym stanie jego zdrowia. Innym razem to śmierć bliskich. Czasem to również brak krewnych, którzy mogliby podjąć się opieki w zastępstwie rodziców. Przyczyn takich zdarzeń, w których nieuleczalnie chore dziecko pozostaje samo jest wiele. Jednak wszystkie łączy brak miejsca, do którego osierocone dziecko mogłoby trafić.

Działające domy dziecka nie są przygotowane do świadczenia podobnej opieki. Dlatego najczęściej chore maluchy pozostają w szpitalu. Jednak to również nie jest odpowiednie miejsce. Stąd pomysł uruchomienia Hospicjum Stacjonarnego dla Dzieci Osieroconych. Przyjaznej przystani, która stanie się ich nowym domem, w którym będą otoczone miłością, troską, czułością i fachową pomocą, wśród serdecznych im ludzi, pełnych empatii i wrażliwości.

Hospicjum Perinatalne to ostatnia składowa i pierwsze tego typu hospicjum w północno – wschodniej Polsce. Pod jego opieką znajdują się kobiety, u których w trakcie ciąży rozpoznano tzw. letalną wadę płodu. Uznaje się za nią zaburzenie rozwojowe płodu prowadzące do przedwczesnej śmierci dziecka bez względu na podjęte leczenie. Hospicjum Perinatalne zapewnia kompleksową pomoc od momentu diagnozy do narodzin dziecka.

Rodzice, gdy dowiadują się o nieuleczalnej chorobie dziecka mają dwa wyjścia. Zgodnie z prawem mogą podjąć decyzję o aborcji lub donoszeniu ciąży. Decyzja by urodzić dziecko jest niezwykle trudna, gdyż rodzice obawiają się, że zostaną sami z chorobą dziecka. W ramach pomocy z naszej strony mieści się zarówno wsparcie medyczne, psychologiczne, duchowe jak i materialne. Wiemy jak ważne jest, aby w tym niezwykle trudnym momencie rodzice nie zostali sami. Pracownicy Hospicjum Perinatalnego stawiają sobie za cel towarzyszyć rodzicom i wspierać ich zarówno w ciąży, w trakcie porodu jak i po nim. W sytuacji, gdy stan dziecka po urodzeniu jest na tyle stabilny, że pozwala na opuszczenie szpitala, maluch staje się pacjentem naszego Domowego Hospicjum dla Dzieci.

Jakie są koszty stworzenia ośrodka?

Koszty budowy i wyposażenia Hospicjum Stacjonarnego dla Dzieci Osieroconych z Domem Opieki Wyręczającej będą gigantyczne. Szacujemy je na kwotę blisko 4 mln złotych.

Sfinansowane zostanie to ze środków własnych Fundacji pochodzących z prowadzonej zbiórki publicznej do puszek kwestarskich oraz grantów i darowizn. Zgodnie z decyzją Ministra Administracji i Cyfryzacji cały dochód ze zbiórek publicznych w latach 2016 – 2020 zostanie przeznaczony właśnie na budowę wyżej wspomnianego obiektu. Puszki kwestorskie Fundacji można znaleźć w wielu miejscach całego regionu – sklepach, restauracjach, punktach usługowych, itp. Dodatkowo wolontariusze Fundacji zbierają datki podczas licznych wydarzeń – koncertów, festynów, zawodów sportowych i organizowanych zbiórek publicznych.

Opieka w „Arce” będzie bezpłatna. Koszty działalności finansować będziemy ze środków własnych Fundacji przy wsparciu darczyńców i sponsorów.

Każde wsparcie jest na wagę złota. Dlatego prosimy o pomoc. Razem możemy stworzyć ten ośrodek! Musi on powstać, by pomóc tym wszystkim nieuleczalnie chorym dzieciom i ich rodzinom, które same sobie nie poradzą!

 

X
} ?>