27 białostockich kościołów, 5 centrów handlowych w Białymstoku i w Łomży, ok 650 kwestujących wolontariuszy i tysiące papierowych żonkili – tak w skrócie w liczbach przedstawia się żonkilowa kwesta, którą w najbliższą niedzielę (6 kwietnia) na rzecz podopiecznych Domowego Hospicjum dla Dzieci przeprowadzi Fundacja „Pomóż Im”.

Zbiórka pieniężna odbędzie się w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Pola Nadziei”, która ma za zadanie uwrażliwiać społeczeństwo na potrzeby nieuleczalnie chorych osób żyjących w najbliższej okolicy. Znakiem akcji jest żonkil uznawany za międzynarodowy symbol nadziei. „Pola Nadziei” to kampania realizowana wyłącznie przez hospicja, polegająca na sadzeniu jesienią żonkili, tworzących swoiste „pola nadziei”. Kiedy wiosną kwiaty zakwitną – są rozdawane w ulicznych kwestach, a pozyskane w ten sposób fundusze pozwalają na częściowe zaspokojenie potrzeb podopiecznych hospicjum.

Tegoroczna kwesta jest rekordowa pod względem liczby zaangażowanych w nią wolontariuszy. Kwestująca młodzież (od podstawówki do liceum) będzie wyposażone w żółte kamizelki lub koszulki, specjalne puszki kwestarskie, ulotki oraz papierowe żonkile origami, które będą rozdawane darczyńcom. Wolontariuszy będzie można spotkać przed większością białostockich kościołów i w okolicach(w godzinach Mszy Świętych), w centrach handlowych w godzinach 10-18 (Atrium Biała, Galeria Antoniuk, Auchan Produkcyjna i Auchan Hetmańska) oraz w Łomży w Galerii Veneda. Wolontariuszy w kwestowaniu będą wspierać również znani białostoccy dziennikarze i aktorzy.

Zbiórka przypadająca 6 kwietnia jest kulminacją żonkilowych kwest, które w pojedynczych białostockich parafiach katolickich potrwają do 25 maja.

Podopieczni Domowego Hospicjum dla Dzieci prowadzonego przez Fundację „Pomóż Im” to ok 30 nieuleczalnie chorych dzieci z terenu całego województwa podlaskiego, również z Łomży i okolic. Domowa formuła opieki hospicyjnej polega na tym, że mali pacjenci przebywają w domu rodzinnym, wśród bliskich, a jednocześnie mają zapewnioną niezbędną aparaturę medyczną, pomoc lekarską, pielęgniarską, socjalną, psychologiczną oraz rehabilitację. Dzięki zebranym środkom Fundacja „Pomóż Im” jest w stanie zapewnić nieuleczalnie chorym dzieciom opiekę na najwyższym poziomie. Udzielamy wsparcia najbliższej rodzinie dziecka, również w czasie żałoby. Opieka hospicjum jest z perspektywy rodzin pacjentów bezpłatna. Jednak, by mogła być świadczona, potrzebne są duże kwoty, każdego dnia.

Więcej informacji o „Polach Nadziei” można znaleźć na stronie akcji: www.polanadziei.bialystok.pl